Toulky Šumavou až do Bavorského lesa

Není tomu tak dávno, co jsem na internetu obdivoval nádherné fotografie vlků, medvědů a hlavně rysa ostrovida. U většiny z nich autoři uváděli  místo pořízení „Bavorský les“. Nedalo mi to a začal jsem po internetu pátrat po informacích o tomto velmi zajímavém místu, kde se dají pořídit téměř „wildlife“ fotografie.  Jelikož je Bavorský les pro fotografy velmi známé místo, nedalo mi to moc práce.

Přibližně půl roku na to jsem vyrazil v rámci své dovolené na Šumavu a také poprvé do NP Bavorský les. Toto místo mě natolik očarovalo, že jsem se sem musel ještě vrátit. Tentokrát jsem vyrazil s kamarády fotografy z našeho fotoklubu a opět to stálo za to. Ubytovali jsme se v Železné Rudě a odtud podnikali výlety do okolí. Nyní se s vámi rád podělím o místa, která jsme navštívili:

Prvním místem kam vedla naše cesta byla hora Pancíř, která nám připravila několik krásných momentů při východu slunce. Pancíř se nachází 5 km od Železné Rudy (směr Nýrsko). Na vrcholu je horská chata se stejným názvem a rozhlednou. Ta však byla při naší návštěvě zavřena.

Východ na Pancíři

Druhé zajímavé místo byl vodopád Bílá strž.  Najdete ho několik km za Železnou Rudou, u obce Hamry, uprostřed NPR Bílá strž a je největším vodopádem Šumavy. Pokud máte dostatečnou fyzickou kondici, můžete pokračovat dále po červené turistické trase až k Černému a Čertovu jezeru.

Bílá strž

Další velmi fotograficky zajímavou lokalitou je Modrava. Místo leží v nadmořské výšce 985m na soutoku 3 potoků – Modravského, Filipohuťského a Roklanského. Přímo v centru Modravy je zpoplatněné parkoviště, kde je možné zanechat automobil a vydat se po malé asfaltové cestě skrz krásnou přírodu až k Tříjezerní slati.  Před vstupem se cesta mění na dřevěné chodníčky, které vás zavedou k rašeliništím a 3 malým slatím. Zpět se můžete vrátit po příchozí cestě nebo odbočit a projít se touto krásnou krajinou.

Pokud vás slatě zaujmou, můžete jako my přejet k Borové Ladě – kde se nachází Chalupská slať . Od Modravy je vzdálena přibližně 15km, parkoviště je zdarma a slať se nachází cca 600 m od silnice.

Chalupská slať

A teď k těm rysům, medvědům, vlkům a dalším. Všechna tato úžasná zvířata můžete najít na Německé straně. K dispozici jsou 2 parky, které patří pod NP Bavorský les a jedna menší ZOO (Bayerwald–Tierpark Lohberg).

1. Bayerwald–Tierpark Lohberg se nachází v Lohberghütte (vzdálenost přibližně 22km od Železné Rudy; trasa:  Železná Ruda – Bayerisch Eisenstein – Brennes – Lohberg – Lohberghütte). Parkovné je zdarma,  vstup 4€ / 1 osoba.

Mapa_1Mapa ZOO

Oproti ZOO v ČR zde najdete: rysa, vlka, bisona, soba, bobra, vydru, lesní ptactvo, sovy, výra aj.  Největším lákadlem je zde rys a vlk. Jejich výběhy nejsou příliš velké a tak máte velkou šanci pořídit s nimi řadu zajímavých snímků. Pomohou vám k tomu i vyhlídky přizpůsobené pro fotografování.

2. Bayerischer Wald – Ludwigsthal. Park je vzdálen přibližně 10 km od Železné Rudy. Vstupné do parku se neplatí, jediný poplatek je zde za parkovné (1€/1 hodina – 5€ / 1 den). Parkoviště naleznete zde.

mapa_2Mapa parku

Dominantou tohoto parku je Rys ostrovid a Vlk dravý. Pokud chcete pořídit jejich snímky, není lepšího místa. Výběhy jsou vybaveny vyhlídkami pro fotografy. Máte tak ideální místa pro pozorování i fotografování, navíc vám nic nebrání ve výhledu (žádné pletivo, žádné sklo ani jiné překážky). V parku dále najdete Koně divokého, Zubra ale také Dům v divočině nebo jeskyni z doby kamenné.

3. Bayerischer Wald – již na začátku zmiňovaný a fotografy známý Bavorský les.  Park se nachází u městečka Neuschönau, cca 50 km od Železné Rudy (trasa: Železná Ruda – Ludwigsthal – Zwiesel – Frauenau – Spiegelau – Neuschönau; ). S poplatky je to zde stejné jako v Ludwigstahlu, pouze parkovné (1 € /1 hodina – 5€ / 1 den). Parkoviště naleznete zde.

mapa_3Mapa parku

Okružní trasa po parku je dlouhá přibližně 8km.  Po celé trase jsou informační cedule s vaší aktuální polohou a mapou parku. Nemusíte se tedy bát, že by jste se ztratili.  A jaká zvířata zde můžete spatřit? Medvědy, vlky, rysy, dravce, vydry, tetřeva, jeleny, divoká prasata, divokou kočku aj. Jelikož jsou např. u rysa nebo vlků poměrně velké výběhy, může se stát, že je ani neuvidíte (pro focení těchto dvou byl výše doporučován park u Ludwigsthalu, kde jsou podmínky pro focení mnohem lepší).

Asi největší zážitky si vždy z toho parku odvážím od výběhu s medvědy a divokými prasaty.  A proč? Medvěd je úžasné zvíře a jeho síla mě fascinuje. Na druhou stranu si řeknete obyčejné divoké prase. Pokud však máte možnost procházet mezi stádem několika kusů v jejich „těsné“ blízkosti – je to úplně něco jiného.

Medvědí koupel

Tímto jsme na konci naší cesty. Závěrem mohu už snad jen napsat: “Šumava je krásná část naší země a rozhodně mohu každému doporučit její návštěvu!”