Krakov – cesta do Polska

V loňském roce jsme využili velikonočních svátků a vyrazili na 4 dny do Budapešti. Už když jsme se vraceli vlakem domů, plánovali jsme kam vyrazíme následující rok. V plánu bylo poznat další Evropské město. Vybírali jsme mezi Vratislaví (Wrocław) a Krakovem (Kraków). Nechali jsme tomu čas a nakonec jsme vybrali Krakov a to kvůli nejlepšímu spojení. Nasednete si jako já v Pardubicích do vlaku společnosti Leo Expres a za cca 2,5h jste v Bohumíně. Zde vyjdete před vlakové nádraží a hned před ním nasednete do autobusu od stejné společnosti. Za další 2,5h jste na hlavním nádraží, téměř v centru.

Tentokrát jsme vyrazili jen já a kamarád, fotograf a poslední dobou i velký cestovatel, Láďa. Jako vždy měl všechno velmi dobře naplánované a načtené. Najít proto domluvené ubytování byla hračka a do naší oblíbené Biedronky (obchod srovnatelný s naším Penny) to byl jen kousek. Vzhledem k tomu, že téměř všechny obchody měly být přes svátky zavřené, nakoupili jsme dostatečné zásoby naší oblíbené dvojice Zubrowky a zavařeného masa ve sklenici a několik dalších věcí. Ceny nesrovnatelné a všechno super. Rozhodně doporučuji! A nebojím se napsat, že s potravinami jsou na tom lépe než my tady.

Vše zařízené jsme tedy měli a teď už jen popadnout techniku a vyrazit do starého centra, které nejde minout. Uprostřed města se vám otevře historické centrum, které má spousty uliček a zajímavých budov. Vypíchnu jen pár: Barbakan Krakowski, Floriánská brána (Brama Floriańska), Sukiennice, Rynek Główny, Kostel svatého Vojtěcha (Kościół Świętego Wojciecha), Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bazylika Mariacka), Klasztor Ojców Dominikanów a další. Za centrem u řeky Visly se nachází Královský hrad na Wawelu (Zamek Królewski na Wawelu) a u něj dračí sluje s drakem (Smok Wawelski).

Za necelé 3 dny jsme prochodili co se dalo a co bylo v našich silách a možnostech. Celkem nám to dalo téměř 40 km. Sice si tam můžete zaplatit jízdu kočárem nebo elektrickým vozítkem společně s průvodcem, ale pro nás fotografy to je k ničemu. Jen pro ukázku několik našich cest centrem 🙂

Jediné co jsme si nemohli vybrat a naplánovat – bylo počasí. Ale i toho se člověk nesmí bát. Mokrých chodníků, dlažby a kostek jsme využili pro focení v odrazech nebo u nočních snímků, kdy se světla nádherně leskla. Město tak bylo barevnější a zajímavější.

Až poslední den se vyčasilo, a tak jsme ještě těsně před odjezdem mohli pořídit několik slunečných fotografií. Díky tomu jsme měli možnost poznat toto město za různých světelných podmínek. Jelikož jsme tu byli poměrně brzy, přilehlé parky se začaly teprve zelenat. Pozdější jaro nebo léto tu musí být úžasné.

Co říci závěrem?

Pokud budete mít možnost, klidně se sem vydejte a sami se podívejte. Cestování jde i bez auta a je to na pohodičku. Ve vlaku si dáte kávu nebo něco ostřejšího z vlastních zásob 🙂 . Za pár hodin jste na místě a už si můžete užívat historie, architektury, dobrého jídla a pití.