Jizerské hory

Jizerské hory, proč právě tam?
Již několik let jezdíme na Singletrek pod Smrkem, který je vybudován v okolí města Nové Město pod Smrkem,  Lázně Libverda a Hejnice. Jelikož jsme byli většinou ubytováni ve Ferdinandově, jezdili jsme kolem kříže, tyčícího se k nebesům. Vždy mě lákalo se na toto místo v Jizerských horách podívat. Využil jsme tedy s kamarády fotografy státních svátků a na 2 dny vyrazili.

Po půlnoci jsme odjížděli z Pardubic, auto nechali v Hejnicích u kostela, nasadili čelovky a ve 3 hodiny ráno vyráželi směr vyhlídka Ořešník. Po tmě se jde dobře, nevidíme na překážky ani na to stoupání, které nás čeká 🙂 Přibližně ve 4:30 jsme na místě a příroda se pomalu začíná probouzet. Sestavíme techniku a už čekáme jen na ten správný okamžik. Po 10 minutách se zvedá vítr a ze západu  přichází oblačnost. Několik záběrů jsme jsme stihli a tak přelézám na protější stěnu pro panoramatický záběr samotné vyhlídky. Vše se podařilo a my slézáme dolů. Po krátké pauze pokračujeme dál na vodopád Velký Štolpich. U něj točíme zpět na Ferdinandov a Hejnice. Celý okruh měl přibližně kolem 10 km.

Druhý den jsme kvůli nedostatku času naplánovali horu Jizeru. Start výstupu byl z parkoviště ve Smědavě. Cesta na vrchol měří kolem 3 km a celkově je tedy kratší než okruh z předešlého dne. Pořádně jsme posnídali a s elánem vyrazili. Na vrcholu jsme byli odměněni nádherným výhledem. Stejně jako na Ořešníku, i zde byl kříž. Cvakli jsme pár záběrů, pokochali se a už zas klesali zpět k autu.

Rád se sem ještě vrátím, protože za 2 dny se nedá stihnout vše. A já se musím ještě “vyšplhat” na Smrk