Zlato, zamluvila jsem nám dovolenou! Seychely s LAYNOU Tour. Viď, že se mnou poletíš?
Tímto hezkým překvapením od mé přítelkyně končil rok 2022. Současně jsem se už v ten den mohl těšit na nový!
Seychely, celým názvem Seychelská republika, je stát na stejnojmenném souostroví v Indickém oceánu. Najdete ho východně od afrického kontinentu a severně od Madagaskaru. Hlavní ostrovy jsou: Mahé, Praslin, La Digue. Hlavním městem je Victoria na ostrově Mahé. Domluvíte se zde anglicky, francouzsky, kreolsky. Měna Seychelská rupie. A to by na začátek zeměpisu mohlo stačit 😊
Jelikož konec roku a začátek nového byl pracovně dost náročný, hodně jsem se těšil na volno. Až všechno hodím za hlavu. Takže jsme v sobotu 29.4. sedli na vlak do Kolína, v Kolíně přestoupili do žlutého RJ a hurá směr Vídeň. Zde jsme měli zamluvený hotel, odložili si kufry, prošli si část města, do růžova se vyspali a druhý den v neděli 30.4. odjeli přímým spojem na letiště. Zde jsme se sešli s ostatními. Zájezd byl vypsán pro 24 zájemců. Rychlá seznamovačka a jdeme odbavit zavazadla. Zbytek na letišti už znáte.
Let byl již ze zmíněné Vídně s mezipřsitáním Abu Dhabi. Cílová destinace: Seychely/ Mahé.
A jak to vycházelo časově? Odlet z Vídně byl ve 12:15 (terminál 3), přílet Abu Dhabi 19:35, délka letu: 5 h 20 min, letadlo: Boeing 787-9 Dreamliner, doba čekání v AD: 5 h 10 min. Odlet z AD v 0:45 (1. května), čas příletu: 5:35, délka letu: 4 h 50 min, letadlo: Airbus A320, dopravce Etihad Airways.
Ještě před odletem bylo zapotřebí vyplnit a zaplatit (10 Euro) cestovní autorizaci pro vstup. Jednalo se o vyplnění základních informací, místa pobytu a pohybu po ostrovech. Do 24 hodin byla schválena a nebyl žádný problém.
Cestování s Etihad Airways bylo příjemné, občerstvení chutné a tekutin po celou dobu dostatek. Kdo měl chuť, tak i alkoholu.
Po přistání nás čekal teplotní šok, ale klimatizace a ventilátory to zachránily. Ještě na letišti řešíme směnárnu, nákup zvýhodněných SIM. (Po schválení autorizace přijde email, ve kterém je odkaz na levnější datové balíčky. Pokud si nakoupíte online přes odkaz, dostanete kód a ten lze pak uplatnit u místního prodejce). Nasedáme do minibusu a hurá vstříc novým zážitkům. Začíná to hned zvesela, jezdí se zde po levé straně. Chvilku to bylo divné, ale zvykli jsme si rychle.
Jak dlouho a kde jsme byli?
A: Mahé (1-5.5.)
B: Praslin (5-9.5.)
C: La Digue (9-10.5.)
D: zpět Mahé (10-12.5.)
Kam se podívat?
Jedním slovem – všude. To jsem vám toho řekl, co?
Každý ostrov měl své kouzlo, na každém se dalo najít něco specifického. Nicméně pláže byly všude luxusní, voda průzračná, příroda jedinečná.
Takže seznam míst, kam jsme se podívali my.
A: ostrov Mahé
– Pláže: Petite Anse (soukromá pláž Four Seasons), Anse Soleil, Anse La Mouche, Port Launay (vhodné i na šnorchlování).
– Opuštění ostrov Ile Therese, kam se dá dostat pouze lodí. Nabídne vám za to 700 m dlouhé pláže s bílým pískem a četnými kokosovými palmami.
– Hlavní město Victoria, botanická zahrada Botanical Garden Mont Fleuri, místní krytá tržnice Sir Selwyn Selwyn-Clarke Market, hinduistický chrám Arul Mihu Navasakthi Vinayagar Temple, Victoria Clock Tower.
– Dále pak: Takamaka Rum Distillery, hezký vodopád s možností koupání Sauzier waterfall.
– Pokud toužíte po turistice, můžete se vydat na místní treky. Jedním z nich je Morne Blanc Trail. Ten je možné spojit s prohlídkou továrny výroby čaje.
B: ostrov Praslin
– Úžasná pláž Anse Georgette, na kterou se dostanete přes luxusní resort a golfové hřiště. Ano, čtete správně. LEMURIA GOLF COURSE SEYCHELY je prvním a jediným 18 jamkovým hřištěm na Seychelách, a je zároveň považováno za jedno z nejhezčích hřišť světa.
– Další pláž, která stojí za návštěvu je Anse Lazio. Podle Tripadvisoru se jedná o jednu z TOP 10 světa.
– Zavítat můžete také na ostrov Curieuse. Zde se nachází záchranná stanice Želv obrovských s názvem Parc Marine National de Curieuse. Můžete se tu procházet a volně krmit desítky želv. Po ostrově je možné se projít a na koupání se zastavit například na Anse St. José.
Při cestě zpět jsme se ještě zastavili na St. Pierre island. Také velmi pěkné místo na šnorchlování.
– Navštívit musíte ve Vallée de Mai. Přírodní rezervace se rozprostírá na ploše 20 ha, což z ní dělá nejmenší lokalitu světového přírodního dědictví UNESCO. Pro toto chráněné území je charakteristický výskyt endemické palmy lodoicea seychelská, která má největší semeno ze všech rostlin na světě.
C: La Digue
Tak tenhle ostrov jsme si zamilovali nejvíce a okamžitě. Jen velká škoda, že jsme tu byli pouze 24 hodin. Krásný malý ostrov, kde se výhradně pohybujete na kole. Nádherné téměř prázdné pláže. Stejně tak úžasné ubytování. Večer nás z “města” na ubytko doprovázel pes “Bohouš”. Nakonec se ukázalo, že to byla “Bohunka”. Vydržela s námi až do pozdních hodin. Pak si ustlala před vchodovými dveřmi. Ráno se probudíme a na zahradě obrovská želva 🙂
– Pláže: jednoznačně Anse Source d´Argent (nejfotogeničtější pláž, zadejte do Googlu “Seychely” a víte odkud jsou fotky), Grand Anse, Petite Anse, Anse Cocos.
– Dalším místem je ‘Union Estate Park. Koloniální plantáž s kokosovými palmami a vanilkou! Najdete tu také želvy, ale jsou v uzavřeném prostoru (mnohem lepší zážitek je v již zmíněném Parc Marine National de Curieuse)
– My jsme toho už více nestihli. Každopádně pro zdatnější je možné se vyšplhat na Nid d’Aigle (Belle Vue) (333 m) a užít si nádherný výhled po okolí.
Doprava
Mezi ostrovy je možné použít lodní nebo leteckou dopravu. Cesta z La Digue na Mahé trvala lodí cca 1,5 hodiny. Tady bych upozornil, že to poměrně dosti houpalo. Někteří (naštěstí ne od nás) využili i nabízených papírových sáčků.
Na ostrovech můžete využít městskou autobusovou dopravu. Na ostrově Mahé stála jedna cesta 12 SR (20 Kč). Za tuto částku jste mohli projet celý ostrov. Na internetu jsme našli i mapu s čísly linek, podle které se dalo řídit. Tím to ale končilo. Časový plán nikde. Až pojede bus, jeďte. Autobusy už něco pamatují, ale řidiči jsou výborní. Na úzkých silnicích to zvládali výborně. Když chcete vystoupit, zmáčknete tlačítko. Klasická naše zastávka na znamení. Zde musím pochválit Mapy.cz. Zastávky mají ZNAČENÉ! Jelikož se většinou jednalo o namalované čáry s označením BUS na zemi, tak jsem se hodně divil. Google mapy vůbec nic.
A když už nic nejede, můžete si stoupnout malá nákladní auta. Skočit na korbu a užívat si jízdu jako v kabrioletu 🙂 Případně pak klasika taxi. To jsme ale za celou dobu nevyužili. I díky tomu, že Layno tour mělo pro nás ve většině případů domluvený mini bus. Přeci jenom 25 lidí už nějaké místo zabere.
Jak to bylo s jídlem? Co dobrého ostrovy nabízí?
Nakoupit jste si mohli v malých obchůdcích. Přirovnal bych je k našim „večerkám“. Na malém prostoru hodně základních potravin. Výběr nebyl jako u nás, ale dalo se tam nakoupit. Nejvíce nás překvapili a nejvíce nám chutnali místní slané chipsy z banánu nebo chlebovníku. Pokud jste měli hlad, mohli jste téměř všude narazit na TAKE AWAY. Malý obchůdek nebo dodávku, kde byla nabídka jídla do boxu s sebou. Vepřové, hovězí, kuřecí, grilované, na kari, ryba, s rýží / nudlemi, zeleninovým salátem. Nabídka solidní, jídlo velmi dobré, cenově cca 100-150 Kč. Po určitém čase se toho člověk přejí.
Na co jsem si zvykl rychle byly čerstvé grilované ryby. Takový steak z tuňáka, který se před několika minutami vytáhl z vody. Nebo barakuda? Výborné!
Zajímavé bylo ochutnat kaloně na kari se špetkou chilli. Vypadá jako netopýr, ale není to netopýr. Kaloňovití se od netopýrů liší tím, že nehibernují a orientují se pomocí zraku, a nikoli díky echolokaci. Jejich potravou jsou květy a tropické ovoce. Nejtěžší na přípravu je zbavit kaloně pachových žláz, pak ho naložit aspoň na 30 minut do octa. Tím se zbaví pachu. Výborná lokální specialita. A když v hrnci vidíte malé kousky masa, sem tam kostička, vůně kari, chilli, nějaké to další kořeníčko – tak ani nevíte, že to nebylo kuře 😊
A co pití? Alkohol?
Hodně jsme nakupovali barely vody. Přelít do menších pet lahví a přes noc šup do mrazáku. Ráno pak vytáhli kus ledu, který vydržel v těch 30 a více stupních, alespoň pár hodin.
Večer pak za odměnu Proseco, džus, led.
Pokud jste příznivci rumu, jasnou volbou byl lokální výrobek-rum TAKAMAKA. Vyhrál kokosový a ananasový (25 %).
Obyvatelé a bezpečnost
Seychelané byli úžasní. Na všechno měli času dost, nikdo nikam nespěchal, nikdo nikoho neotravoval. Všichni byli hodní, usměvaví, tichý. Nikdo nežebral, netahal z vás peníze. Když jste náhodou večer nechali mobil na lavičce před obchodem, našli jste ho o 20 minut později na místní policejní stanici. Celkově jsme se zde cítili pohodově, bezpečně. A to nejen přes den, ale i v noci.
Nějaké potvůrky?
V pokojích i přírodě jsme viděli hodně gekonů, ještěrek. Kdo by hledal, tak by našel v přírodě pavouky. Byly trošku větší, ale díky všem zmíněným není na ostrovech tolik komárů. Za mě to bylo v pohodě. Žádné hysterické záchvaty holek také nebyly. Není se tedy čeho bát.
Naopak na co jsme se všichni těšili?
Velké, těžké, pomalé, má to rádo ovoce. Víš?
Tak já ti to prozradím. Želva obrovská. Délka krunýře dospělé želvy je až 120 cm, může vážit až 200 kg a dožívá se až 160 let. Je tak druhou největší suchozemskou želvou. Rekord drží želva Esmeralda (samec, váží 304 kg, stáří 173 let).
Dále jsme hodně potkávali již zmiňované kalouny. Ti lítali ve dne i v noci. Jako z filmu pak bylo jedinečné vidět tyto krasavce lítat před obrovským měsícem v úplňku.
Další zajímavosti?
Palma Coco de Mer. Kokosový ořech Coco de Mer je snad nejznámější zástupce seychelské flóry. Je největším semenem v rostlinné říši. Tato obrovská semena jsou dokonce zapsána v Guinessově knize rekordů. Roste na jediném místě na světě – v údolí Valee de Mai na ostrově Praslin. Palmy Coco de mer zde dosahují výšky až 40 metrů a některé jsou až tisíc let staré. Listy mají vějířovitý tvar, jsou 7-10 metrů dlouhé a 4,5 metru široké se 4 metry dlouhým řapíkem. Jako jediná palma jsou dvoudomé. Na samičím stromu rostou ořechy ve tvaru ženské pánve, samčí jedinci mají válcovité výhonky. Zralé plody mají v průměru 40- 50 centimetrů a váží 15-30 kg. Ovoce zraje 6-7 let.
Jaký je podmořský život? Co šnorchlování?
Ploutve a šnorchl jsme vytáhli celkem 3x na různých místech. Podvodní život je hodně podobný tom u v Egyptě. Ryb tu bylo méně, nebyly tu tak krásné korály. Oproti tomu potápění se u skal, které se pak tyčily nad hladinu vody bylo magické. Bylo to zas úplně něco jiného.
Každopádně pokud chcete zažít pestrý, barevný podvodní život – kupte letenky a vyražte do Egypta. Ideálně Marsam Alam a jižněji. Za podstatně méně peněz toho uvidíte mnohem více.
Nastal čas, musíme se vrátit. Cesta zpět.
Ubytování jsme opustili dopoledne v pátek 12. května. Zajeli se podívat do hlavního města, nakoupili dárečky a po 4 hodinách vyrazili na letiště.
Odlet z Mahé v 17:50, přílet do AD 22:20, délka letu 4 h 30 min, letadlo: Airbus A320, doba čekání v AD: 4 h 40 min. Odlet z AD 13. května ve 3:00, čas příletu 6:55, délka letu 5 h 55 min, letadlo Boeing 787-9 Dreamliner, dopravce Etihad Airways.
Ve Vídni jsme se na letišti se všemi rozloučili, koupili lístek letiště – hlavní nádraží a vyrazili zpět směr Pardubice. Z hlavního nádraží nám jel vlak za cca hodinku. Opět žlutý RJ. Doma jsme měli být cca kolem 14 hodiny. Nicméně nějaký šikula na trati v úseku Havlíčkův Brod – Golčův Jeníkov kácel stromy a podařilo se mu porušit trakční vedení. To nás zaseklo přes hodinu v HB. Domu jsme nakonec dorazili po 16 hodině.
Byla to těžká cesta, ale o to krásnější dovolená, na kterou budeme dlouho vzpomínat.
Děkuji, Ivčo, za krásných 14 dní!
A LAYNO tour za uskutečnění.
Malé reklamní okénko a doporučení na závěr: Pokud rádi cestujete, poznáváte nová místa, nemáte třeba parťáka na cestování, jste aktivní, nejste zrovna specialisté na plánování. Určitě využijte bohatou a zajímavou nabídku LAYNO tour – https://www.laynotour.cz/ .