Maďarsko/Tihany

Velikonoce a 4 dny volna? To se musí využít, takže vyrážíme k Balatonu!

Romča s Jirkou se nechali inspirovat jedním pořadem v TV. Podle něj vytipovali zajímavou oblast a místa podél Balatonu. Z Pardubic vyrážíme po 4 hodině ranní. Do prvního plánovaného města přijíždíme po 5 hodinách. Zastavujeme v Székesfehérváru. Malé městečko, kde na vás čeká usměvavá tetička Kati. Počasí nepřeje, městečko je poloprázdné. Proto ho jen projdeme, vracíme se k autu a pokračujeme v cestě. Naším hlavním cílem je malebné městečko Tihany, které patří k perlám Balatonu. Kopcovitému poloostrovu Tihany, vystupujícímu do vodní hladiny „maďarského moře“ Balatonu, se přezdívá „maďarská Provence“. Bohužel tu nejsem v ten správný levandulový čas. Ale i tak v místních obchůdcích nakoupíme nějaké ty lokální levandulové produkty. Ubytujeme se, projdeme si městečko, zastavíme se v místní výborné hospůdce a ochutnáme maďarské speciality. Večer dáme ještě procházku k vodě. Všude je klid, pohodová atmosféra.

Další dny vyrážíme na tato místa:
– čedičový útvar/varhany: Hegyestű Geológiai Bemutatóhely
– městečko Tapolca: velice krásné s výbornou restaurací
– město Keszthely: Festetics barokní palác a zajímavá plovárna
– město Hevíz: s největším přírodním jezerem s léčivou vodou na světě
– Zalaszántói Sztupa: Buddhistický chrám v Zalaszántó
– Somló: vyhlášená vinařská oblast

Na co si dát pozor?
Počítat s tím, že Maďaři drží svátky stejně jako my. Mnoho obchodů bylo proto zavřených. Navíc stejně jako v Rakousku, i tady nepracují a mají zavřené obchody v neděli.

Závěr?
Být tam v ten správný levandulový čas a za slunečného počasí, bylo by to ještě o chloupek lepší. Ale i tak to stálo za to! Hlavně, že můžeme cestovat a poznávat nové věci.